Yeraltı Kablo Arıza Bulma

Yeraltı Kablo Arıza Bulma Ve Onarımı

Yeraltı Kablo Arıza Bulma Kablo Sağlamlık Testleri AC – DC Hipot VLF Testleri Ve Raporlanması

 • AG Ve YG yeraltı Kablo Arıza Tespiti
 • YG Ve AG Kablo Sağlamlık Testleri Ve Raporlanması
  • AC Hipot DC Hipot Testi
  • VLF Kablo Test
 • Yeraltı Kablo Güzergah Derinlik Belirleme
 • Alçak Gerilim Ve Yüksek Gerilim Kablo Ek Başlık Yapımı
 • YG Hücre Testleri

Kablo Arıza Tespiti, elektrik, telekomünikasyon ve veri iletiminde kullanılan kablo sistemlerinin yer altında bulunduğu durumlarda meydana gelen arızaların tespit edilmesi işlemidir. Bu kablolar kilometrelerce uzunluğa sahiptir. ve çeşitli sebeplerden dolayı zamanla arızalar Ülkemizde elektrik enerjisi hatları, telekomünikasyon ve görüntü hatları genellikle yer altındadır.

Yeraltı kablo arıza tespiti iki aşamadan oluşur:

 1. Bakım Aşaması: Bu aşamada, ölçü aletleri, iş güvenliği gereği çizme, eldiven, pense, keski, demir testere gibi araçlar hazırlanır. Bakım sırasında görülen arızalara göre onarım yapılacaktır.
 2. Onarım Aşaması: Yeraltı kablo arızasını bulmak için tam donanımlı bir kablo arıza tespit cihazı ihtiyaçtır.. Bu cihaz, kablonun geçtiği güzergahı noktasal olarak bulabilmelidir. Ayrıca, kablo güzergah ve derinlik tespit cihazı da kullanılmalıdır. Kablonun geçtiği güzergahın ve derinliğin bilinmesi, kablo arıza tespitini kolaylaştırır ve ekstra maliyet ve zaman kazancı sağlar. Arıza noktası tespitinden sonra müdahale edilerek arızanın giderilmesi kesintisiz enerji ve veri akışını sağlar.
Yeraltı Kablo Arıza Tespiti
Yeraltı Kablo Arıza Tespiti

Hipot testi, yüksek potansiyel veya yüksek gerilim testi olarak adlandırılmaktadır. Hipot testinin amacı, yüksek gerilim üzerinde dielektrik dayanımını ölçerek izolasyon kontrolü yapmaktır 1. Bu test, elektrikli cihazların yalıtımının voltaj ve uygulama gereksinimlerine. Uygun olup olmadığını doğrulamak ve insanların ve diğer ekipmanların güvenliğini sağlamak için kullanılır .

Hipot testi, aşağıdaki amaçlarla gerçekleştirilir:

 1. Yalıtım Kontrolü: Elektrik enerjisi hatları, telekomünikasyon sistemleri. Ve diğer kablo sistemlerindeki yalıtımın güvenilirliğini değerlendirmek için yapılmalıdır.. Bu sayede izolasyon arızaları tespit edilmelidir.
 2. Üretim Kalitesi: Üretim hattından çıkan ürünlerin aynı tip olmasına dikkat edilmelidir. Hipot testi, ürünlerin yalıtım kalitesini kontrol eder.
 3. Güvenlik: Yüksek gerilimle çalışan cihazlara bu test uygulanır. Arızalı yalıtımın neden olduğu riskleri minimize eder.
 4. Arıza Tespiti: Kablolarda ezilme, kırılma, kaçak veya ekranlama eksikliği gibi arızaları tespit eder.
 5. Hata Önleme: Nem ve titreşim testlerinden sonra uygulanarak sistemde yanlış hata bulmanın önüne geçer.

Hipot testi, AC ve DC kaynaklar kullanılarak gerçekleştirilebilmelidir. DC kaynakları, kaçak akımın daha düşük bir değere ayarlanabilmesi avantajına sahiptir. Ancak DC testlerinin oluşturulması zor ve maliyetlidir. AC testleri ise iki farklı alternansta ölçüm yapma yeteneğine sahiptir.