Hipot Testi

Hipot Test

HiPot TestiAG ve YG 1 Kv 70 Kv

  • Hipot testi 1 Kv – 70 Kv Dc kablo Testi
  • Aliminyum Veya Bakır Kablo
  • 1 Kv 5 Kv 10 Kv 35 Kv 40 Kv 54 Kv 70 Kv
  • Raporlama
  • Hipot Öncesi Veya Sonrası İzolasyon Testi

Hi-pot testi, yüksek gerilimli çalışan ekipmanların veya yalıtım kontrolü için yapılan bir testtir. Bu test yüksek gerilimle çalışan ekipmanların dielektrik dayanımını ölçer. İzolasyon dayanımı hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. Yüksek potansiyel veya yüksek gerilim testidir. Yüksek gerilimle çalışan her cihaza bu test uygulanır. Sisteme zararı olmayan bu test elektrik yalıtımlılığını ölçmer.

Hipot Test 70 Kv Dc

Test için gerekli kablolar bağlanır. İkiden fazla bağlantı kontağı varsa bir tanesine yüksek voltaj kablosu, diğerleri de eksi veya nötr hatta bağlanır. Yalıtım yeterli ise iki iletken arasında büyük bir potansiyel fark uygulanması küçük bir akım geçişine neden olur. Kesin bir sonuç elde edilmesi adına hava izolasyon veya katı yalıtım testi yapılmalıdır. Test süresi kullanılan güvenlik standardına göre ayarlanmalıdır. IEC 6950kapsamında test süresi 1 dakikadır.

Çünkü Hi-pot testi, yüksek gerilimli cihazların yalıtım kontrolü için kullanılan bir testtir. Bu test, yüksek gerilim üzerinde dielektrik dayanımını ölçerek izolasyon kontrolü yapar 1. Hipot testi, yüksek potansiyel veya yüksek gerilim testi olarak da adlandırılır 1. Test normal gerilim üzerinde elektrik yalıtım yeterliliğini ölçmek için kullanılan sisteme zararı olmayan bir ölçüm testidir 1. Yüksek gerilim ile çalışan her cihaza bu test uygulanmaktadır.